Zapraszam na RADIO AMI

środa, 10 sierpnia 2011

Rembertów wczoraj i dziś

W A R S Z A W A      R  E M B E R T Ó W


al. gen. Chrusciela


Aktualnie Rembertów jest dzielnicą Warszawy, został właczony do obszaru w roku 1957. Pierwsza przesłanka o tej miejscowości rozpoczyna się w czasach Królestwa Polskiego, w II połowie XIX wieku. Wtedy to w lasach na wschód od obecnej lokalizacji miejscowosci w 1888 roku zorganizowali poligon artyleryjski (na północ od dzisiejszej dzielnicy Wesoła), zaś Rembertów jako osada pojawił się na mapach dopiero w okolicach 1915 roku. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w opuszczonych przez armie rosyjska koszarach rozmieszczone zostały jednostki wojska polskiego. W czasie wojny polsko-bolszewickiej w rembertowskich budynkach wojskowych mieścił się się sztab dywizji piechoty generała Władysława Junga. Dwudziestolecie międzywojenne przyniosły rozbudowę istniejących zabudowań, zorganizowano fabrykę aminicji pod nazwą "Pocisk" oraz Doświadczalne Centrum Wyszkolenia Piechoty. 1 kwietnia 1939 roku na krótko przed wybuchem II wojny świarowej, Rembertów otrzymał prawa miejskie - wtedy miasto liczyło 24 tys. mieszkańców.

Warto pamiętać, że w okolicach Warszawy koło Tarczyna znajduje się jeszcze jedna miejscowość o nazwie Rembertów - dlatego w korespondencji do Warszawy Rembertów warto podawać kod pocztowy, pisać Warszawa-Rembertów lub używać samego słowa Warszawa.

Aktualnie pocztowy numer adresowy (kod pocztowy) sprawdzisz na stronie Poczty Polskiej S.A.
 
Obecnie w skład dzielnicy Rembertów wchodzą następujące osiedla :

  • Stary Rembertów
  • Nowy Rembertów
  • Kawęczyn-Wygoda
  • Mokry Ług
Stary Rembertów oraz Nowy Rembertów obejmują obszar ograniczony zwartymi masami leśnymi na północ oraz południe od linii kolejowej Warszawa - Mińsk Mazowiecki ograniczony okreslajac pogladowo ulicami : Ignacego Paderewskiego, Zesłańców Polskich, Suflerską, Płatnerską, Instruktorska, Grzybową, Działyńczyków, Cyrulików, torami linii kolejowej Rembertów-Zielonka, wyłaczając zabudowania połozone przy ulicach : Rękawicznicza, Kapelusznicza stanowiących teren Mokrego Ługu.
tereny połozone na północ od linii mińskiej PKP noszą nazwę Starego Rembertowa, zaś na południe - Nowego Rembertowa.


W ścisłym centrum Starego Rembertowa jeszcze w 2-giej połowie XX wieku straszyły drewniane chałupy, obecnie u zbiegu ulic gen. Chruściela oraz Paderewskiego zostało wybudowane osiedle mieszkaniowe "Przy Ratuszu".


Kawęczyn-Wygoda  - obejmuje zabudowania połozone po obu stronach ulicy Chełmzyńskiej do granic lasu - od ul. Marsa do granicy administracyjnej miasta Ząbki oraz po obu stronach ulicy Strażackiej od ul. Żołnierskiej do zakładu utylizacji odpadów komunalnych. 
Największym obiektem na obszarze Kawęczyna-Wygody jest Elektrociepłownia Kawęczyn naleząca obecnie do grupy energetycznej Vattenfall.

Mokry Ług - to tereny zamknięte w granicach Warszawy na północny wschód od linii PKP Rembertów-Zielonka oraz ulice Kapelusznicza, Rękawicznicza wraz z końcówką ulicy Czwartaków w sasiedztwie niestrzeżonego przejazdu PKP - obecnie w zwiazku z przebudową i modernizacją łącznicy kolejowej Warszawa Rembertów - Zielonka, ruch kolejowy na tym przejezdzie jest niewielki. Od 13.01.2014 przez ten przejazd przejeżdżał bedzie autobus ZTM linii 153 w wybranych kursach do ulicy Pastuszków.

Nowe mini-rondo na skrzyżowaniu ulic Paderewskiego / Czwartaków
(otwarte 25.09.2012) 

Aktualnie w dzielnicy Rembertów poza  kilkoma osiedlami mieszkaniowymi (nowymi i starszymi) dominuje zabudowa jednorodzinna. Budynki wielorodzinne można spotkać w małych osiedlach mieszkaniowych zlokalizowanych wyspowo w róznych częściach dzielnicy. Największe osiedla o zabudowie wielorodzinnej to Sady Rembertowskie I i II zlokalizowane w północnej części dzielnicy niedaleko granicy z miastem Zielonka.


O s i e d l e    S a d y   R e m b e r t o w s k i e




W poludniowym sąsiedztwie "campusu" oraz strefy wojskowej Akademii Obrony Narowowej w kwadracie ulic Frontowa, Czerwonych Beretów, Konwisarska, Topografuczna zlokalizowane jest osiedle Polanka składajace się z budynkow mieszkalnych cywilnych jak i słuzbowych pracowników administracji wojskowej. Wewnątrz ogrodzonego terenu Akademii Obrony Narodowej znajduja się równiez budynki mieszkalne. Poza wymienionymi Rembertów posiada osiedla mieszkaniowe w rejonie bocznicy kolejowej przy ulicy Grawerskiej.

Stara zabudowa centrum Starego Rembertowa
przy ul. gen. Chruściela "Montera"

Aktualny oficjalny serwis gminno-samorządowy dzielnicy Warszawa-Rembertów znajduje się tutaj.

 ulica Czwartaków w rejonie ul. Paderewskiego
na Starym Rembertowie
******************************************************************************
R e m b e r t o w s k i e     L a s y   - skocz TUTAJ

******************************************************************************

DZIELNICA  WCZORAJ   I  DZIŚ ...

Oblicze dzielnicy sie zmienia - z gminy typowo wiejskiej z zabudową jednorodzinna, pojawia sie coraz wiecej elementów świadczących że znajdujemy sie w stolicy kraju, chociaż jestesmy daleko na peryferiach, gdzieś ... pod lasem ... ponad pół godziny jazdy do centrum.

ulica Paderewskiego kiedyś .......
(przed kwietniem 2010 roku - z dziurami w jezdni bez twardej nawierzchni ulicy)



i obecnie


Ulica Kramarska dziś .......

... i jeszcze niedawno

te odstajace płyty, to pozostałość po drodze budowlanej
która dojeżdzały pojazdy dostawcze dowożąc materiał na budowę osiedla
Sady Rembertowskie II



ulica Paderewskiego (tuż przy wlocie ul. Zesłańców Polskich) nocą


Niestety stała bolączką z jaka spotykaja sie na co dzień mieszkancy Rembertowa jest brak skanalizowania ulic, co powoduje ogromne kałuze, bajora i jeziora na głownych ulicach, którymi kursuje komunikacja miejska - po ulewnych opadach deszczu.

Aktualnie w centrum Rembertowa przy Alei generała A.Chruściela realizowana jest kolejna inwestycja mieszkaniowa nawiązujaca do nowoczesnej zabudowy - pod nazwą PASAŻ REMBERTÓW



Pasaż Rembertów (stan budowy z 12.06.2012 r.)


Pasaż Rembertów (stan budowy z 20.08.2012 r.)




Pasaż Rembertów (stan z dnia 12.07.2013)



A to stan z dnia 19.07.2013 - ustawiono reklamowy billboard


Aktualnie na początek roku 2014 w Pasażu Rembertów oddany jest dla klientów jedynie supermarket niemieckiej sieci Drogerii ROSSMANN

******************************************************************************************************


ulica Magenta - idealna aleja spacerowa w słoneczne dni




Zapraszam jednocześnie na bliźniaczego bloga mieszczącego się pod adresem 

    Brak komentarzy:

    Prześlij komentarz